top of page

"Ben bu işi yapamam" Diyenlere...


"Ben bu işi yapabilir miyim?" soru işaretleriyle eğitime başlayıp "Yok ben yapamayacağım galiba" diye diye başımın etini yiyen öğrencimin 2 ay sonra geldiği nokta.. Protez tırnak işine yeni girenlere örnek olsun diye paylaşmak istedim. Bizim en büyük problemimiz; Kurs biter bitmez kusursuz tırnaklar yapabileceğimizi zannetmek. Bu iş de her iş gibi emek ister, sabır ister.. Yapamadık mı?.. Haydi bir daha.. Bıkmadan..

Bu işe baş koyduysanız en başta sabır yeteneğine sahip olmanız gerekiyor.

Sonra, eleştiriye açık olmalısınız. Herkes sizin yaptığınızı yüzde yüz beğenmek zorunda değil. Ama "BU" Yüzde 40'lardaysa orda bir problem var demektir.

Kendi probleminizin farkında varıp çözmek de erdem ister. Bazen kendi kusurlarını göremeyecek kadar kapalı olabiliyor gözlerimiz. Aldığımız her eleştiriyi altın değerinde kabul edip aklımızın bir köşesinde biriktirelim. Sonra bu birikimler bize tecrübe olarak geri dönecek.

Yeni başladığınız için hevesinizi kıranlar da olur elbet. "Bu iş yapılacak iş değil.", "Milletin eliyle ayağıyla mı uğraşacaksın?" , "5 saatte tırnak mı yapılır:))", "Geçen bir yerde yaptırmıştım incecikti. Seninkiler biraz kalın oldu sanki" :)))

Bu cümlelere maruz kalmak elbette başlangıç için zor. Ama yine de bırakmak için SEBEP DEĞİL..

"Ben yeteneksizim" cümlesini de kabul etmiyorum. Elbette hepimizin doğuştan gelen yetenekleri vardır ancak şuan sahip olduklarımızın çoğunu sonradan edindik. Öğrendiğiniz bir şeyi ne kadar çok tekrar ederseniz belli bir zaman sonra beyin onu otomatik olarak yapmaya başlar. Ve işte ancak o zaman kusursuzlaşır, yaptığımız iş.

Kimseyle kendinizi kıyaslamayın.. Özellikle bu işi yıllardır yapanlarla. Bu da düştüğümüz en büyük yanlış. Ya da aynı sınıfta olan arkadaşınızla da kıyaslamayın. Herkesin öğrenme kapasitesi, şekli, algılaması hatta zamanı da farklıdır..

Araştırın, izleyin, yaptığınız işin en iyi olun ama öğrenmeyi asla bırakmayın..

Geleceği çok parlak olan bir mesleğe adım attınız. Kim bilir hangi şartlarda hangi zorluklarla.. O yüzden "Yapamıyorum" derken bir daha düşünün..

Şuan bunu okuyorken bile, yarın bu mesleğe başlayan birinden daha tecrübelisiniz bunu da unutmayın.. ☺

Sevgiler ❤️

Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
bottom of page